RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh
: 10 Oktober
2012
Tahun
: 5
Nilam
Masa
:
09:20 a.m - 10:20 a.m
Bilangan
murid : 25 orang
Tema :
Kisah dan Teladan
Tajuk
:
Hikayat Sang Kancil
Objektif : Pada akhir
pengajaran, murid dapat;
i. Membaca
kuat teks cerita “Hikayat Sang Kancil” dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
ii.Mengenal
pasti watak terdapat dalam teks cerita “ Hikayat Sang kancil ” .
iii. Melakukan
lakon semula teks cerita “Hikayat Sang Kancil” dengan penghayatan yang
baik.
iv. Menterjemahkan
pengajaran yang terdapat dalam teks cerita dalam bentuk grafik atau
peta minda.
Hasil
Pembelajaran :
Fokus
Utama :
5.1
membaca kuat perkataan dan ayat dengan
sebutan dan intonasi yang betul dan memahami
perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) membaca perkataan, frasa dan ayat yang
menagandung ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonas yang betul.
Fokus
Sampingan :
2.1
Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi baik yang jelas
Aras 3 (i)
Mempersembahkan cerita dengan sebutan, intonasi dan gaya penghayatan yang sesuai.
9.3
Menyusun maklumat secara kohesi daripada nota atau catatan hasil daripada bahan
yang didengar atau dibaca secara kohesif.
Aras 3 (i) Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks prosa ke dalam bentuk grafik.
Aras 3 (i) Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks prosa ke dalam bentuk grafik.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran membaca , mendengar dan bertutur dan menulis.
Sistem Bahasa : Sistem ejaan, ayat tunggal dan
ayat majmuk, sebutan dan intonasi.
Pengisian
- Ilmu
: Pendidikan Moral,
Pendidikan Sivik Kewarganegaraan
- Kurikulum
- KBT : Kecerdasan
pelbagai – verbal linguistik, kinestatik dan Interpersonal, natural,
spatial
- Nilai : menghayati
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, membuat
inferens, dan kemahiran menghubungkait.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan
melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, intrapersonal,
interpersonal, naturalis dan
emosi.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan
pengetahuan dan pengalaman mereka mengenai cerita Kisah Teladan yang pernah
didengari.
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, membuat
inferens, dan kemahiran mengkategorikan.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan
melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai
: Kinestatik, intrapersonal, interpersonal, naturalis dan
emosi.
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka mengenai cerita-cerita
teladan yang pernah dibaca dan didengari sebelum ini.
BBM
Komputer riba, LCD,
Video, teks cerita, borang pengurusan grafik, Lembaran kerja, topeng muka
binatang, alat tulis.
PROSEDUR PELAKSANAAN RPH :
Langkah/ masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti pengajaran
dan pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Cerita “Hikayat Sang Kancil”.
Contoh soalan yang akan dikemukakan oleh guru :
1)
Pernahkah kamu mendengar cerita tentang sang kancil sebelum ini?
2)
Apakah cerita kisah teladan lain yang pernah kamu baca dan dengar?
|
i.
murid
diminta untuk melihat paparan power point dan menghayatinya.
ii.
Guru
memperkenalkan tajuk pengajaran dan pembelajaran “ Kisah Teladan”
iii.
guru
menanyakan soalan yang
berkaitan dengan tajuk dan pengetahuan
sedia ada mereka.
iv.
guru
menjelaskan tujuan aktiviti pengajaran yang akan diajari pada hari itu.
|
KB : menghubung kait,
inferens
BCB: menonton dengan
Aktif
KBKK
|
Langkah 1
(15 minit)
|
i)
Mengedarkan
teks cerita yang bertajuk “Hikayat Sang Kancil “
(rujuk lampiran
A)
ii)
Watak-watak yang terdapat :
1.
Sang kancil
2.
Sang buaya
iii)
Pengajaran yang terdapat dalam cerita :
a)
kita
tidak boleh menipu orang lain
b)
Kita
haruslah berfikir sebelum melakukan apa-apa tindakan.
c)
Kita
tidak boleh mengambil kesempatan terhadap orang lain.
d)
Kita
tidak boleh memandang rendah terhadap orang lain.
|
i.
Guru
membimbing murid membaca teks cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii.
memilih
beberapa orang murid murid untuk membaca petikan itu
secara individu dengan kuat dan
mengikut intonasi serta gaya yang betul.
iii.
murid-murid
yang lain dikehendaki
mendengar dan meneliti teks sambil
memahami petikan tersebut.
iv.
murid
diminta untuk mengenal pasti watak-watak dan pengajaran yang terdapat dalam
slaid power point tersebut.
|
KB : membuat inferens
BCB : i) membaca dengan
intonasi yang betul.
ii) mendengar dengan aktif.
BBB : teks cerita, power
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Lakon semula “Hikayat Sang Kancil” menggunakan
teknik topeng muka secara berpasangan.
|
i.
Guru
memilih secara rawak beberapa orang murid untuk datang ke hadapan kelas.
ii.
murid
dikehendaki melakonkan semula cerita “Hikayat Sang Kancil” berdasarkan teks
cerita yang diberikan iaitu “Hikayat Sang Kancil“ dengan menggunakan topeng
muka yang diberikan oleh guru.
iii.
Guru
memberikan ulasan tentang lakonan murid dan memberikan pujian.
|
KB : menghubungkaitkan
BCB :
i)
Bertutur
dengan sebutan dan intonasi yang jelas dan betul
KP :
Verbal linguistik, visual,
intrapersonal, interpersonal
Nilai : kerjasama, hormat-menghormati
BBB : topeng muka binatang
|
Langkah 3
(20 minit)
|
i)
Membuat
peta minda secara berkumpulan
ii)
Murid
dibahagikan kumpulan menggunakan kertas warna yang berbeza warna.
-
Kumpulan Merah
-
Kumpulan Biru
-
Kumpulan Kuning
-
Kumpulan Hijau
-
Kumpulan Putih
|
i.
murid
dibahagikan kepada 5 beberapa
kumpulan.
ii.
murid
diminta untuk berada dalam
iii.
kumpulan
dan membuat perbincangan dan diminta memindahkan maklumat yang diperoleh
dalam teks cerita ke dalam peta minda menggunakan i-think.
iv.
Meminta
murid membuat pembentangan di hadapan kelas mengenai peta minda yang telah
dibina.
v.
Kemudian
guru menunjukkan peta minda yang dibuat oleh guru.
|
KB : menjana idea,
menghubungkaitkan,
membuat inferens.
KMD : membuat ramalan
BCB : mengumpul,
memproses, mencatat dan
melaporkan maklumat.
|
Penutup
( 5minit )
|
Aktiviti
Pengayaan:
Menulis karangan
pendek
Aktiviti
Pemulihan:
Memadankan gambar
|
i.
guru terlebih dahulu menanyakan
kepada murid
sekiranya mereka masih
tidak memahami
tajuk pengajaran pada
hari tersebut.
ii.
guru memberi latihan kepada murid
iaitu membuat
karangan pendek
berdasarkan
pengajaran yang terdapat dalam teks
cerita.
iii.
guru membimbing kumpulan murid
yang memerlukan
pemulihan dengan menyediakan soalan yang
memadankan gambar
dengan situasi yang betul mengenai cerita “Hikayat Sang Kancil”
|
KP :
intrapersonal; interpersonal,
visual, verbal-linguistik.
Nilai : bekerjasama,
|
Rumusan
-
Watak
-
Pengajaran
-
Nilai
murni
|
Penutup (5 minit)
Kognitif :
yang telah dipelajari pada hari tersebut.
Sosial
i.
Guru
memuji usaha dan kesungguhan murid semasa melaksanakan aktiviti pengajaran
dan pembelajaran.
|
Kecerdasan Pelbagai
• Interpersonal
• Intrapersonal
Nilai :
bekerjasama
patuh
berdedikasi
|
Refleksi :
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment